Αθλητικά

Προελαύνει ο ΚΟΡΑΝΤΙΝΑ ΠΑΦΙΑΚΟΣ

Νίκες πέτυχαν Απόλλων, ΑΕΛ, Ανόρθωση και Παφιακός στους ψεσινούς  τους αγώνες για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος πρωτάθλημα πετόσφαιρας γυναικών Α΄ Κατηγορίας.

Ο Παφιακός,  κέρδισε με άνεση στο «Αφροδίτη» το ελλιπές ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ σε 76’ και παραμένει στην τετράδα. Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-14.

Ο Απόλλων νίκησε την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 3 – 0 σετ. Οι Λεμεσιανές πήραν και τα τρία σετ με 25-21 και τον αγώνα σε 74 λεπτά.

Ο Απόλλωνας βρίσκεται στον «αστερισμό» της τετράδας, ενώ η ΑΕΚ οπισθοχώρησε εκ νέου μετά την τέταρτή της ήττα σε πέντε αγωνιστικές.

Εξάλλου, η πρωτοπόρος ΑΕΛ συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της, νικώντας την Ομόνοια με 3-0 σετ σε μια ώρα αγώνα.

Τα σετ: 25-10, 25-12, 25-11. Σύμφωνα με την ΚΟΠΕ, το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής μεταξύ Ανόρθωσης – Ολυμπιάδας Νεαπόλεως δικαίωσε τη φήμη του μόνο στο πρώτο σετ, όπου η Ολυμπιάδα αντιστάθηκε στις σούπερ πρωταθλήτριες 2019 και έμεινε στη διεκδίκησή του μέχρι το τέλος.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση κυριάρχησε και πήρε πανεύκολα τα άλλα δυο σετ 25-12 και 25-11 και τον αγώνα 3-0 σε 72’ αγώνα. Η Ολυμπιάδα με την ήττα της υποχώρησε στην 4η θέση.