Αθλητικά

Οπισθοχώρησε η ΠΑΦΟΣ

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Ερμής απέναντι στην Πάφο επικρατώντας με 3-0.

Οι «φτεροπόδαροι» ουσιαστικά καθάρισαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 19’ ο Ταραλίδης με μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά μακριά.

Στην επόμενη του καλή ευκαιρία ο Ερμής σκόραρε ξανά. Στο 37’ έγινε η μπαλιά προς τον Κεϊτά, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, ξεγέλασε τον Μολ και έγραψε το 2-0.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 39’ ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κεϊτά από τον Ζίβουλιτς και ο Μαρτίνιουκ εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0.

Στην επανάληψη η Πάφος ήταν αυτή που κυριάρχησε και προσπαθούσε με συνεχόμενες επιθέσεις να πετύχει κάποιο γκολ για να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ερμή να παίρνει μια πολύ μεγάλη νίκη.