Αθλητικά

Νίκη κορυφής, στιγμιότυπα

Η ΠΑΦΟΣ κυριάρχησε πλήρως της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο Αμμόχωστος. Επιβλήθηκε με 0-2 ενώ είχε παμπολες ευκαιρίες να απλοποιήσει πολύ νωρίτερα τα πράγματα. Δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα ακυρώθηκαν από το VAR.

Η ΠΑΦΟΣ είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο που είχε 8 τελικές προσπάθειες έναντι καμιάς της Νέας Σαλαμίνας που δημιούργησε φάση στην εστία του Ιβουσιτς 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Τα τέρματα της ΠΑΦΟΥ οι Τανκοβιτς και Ζαιρο.  Δυο αναγκαστικές αλλαγές για την ομάδα της Πάφου αφού έφυγαν με πρόβλημα τραυματισμού οι Πέπε και Μπότσκαϊ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Κονατέ (74′ Οφόρι), Σελέα, Νάρσινγκ (82′ Κορομά), Ντουρμισάι (82′ Παπαγεωργίου), Φερνάντεζ (65′ Κονέ), Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής (65′ Μιγκελίτο)

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κουσμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (69′ Ταβάρες), Ικόκο, Τάνκοβιτς (79′ Μπρούνο), Βαλακάρι (79′ Τουμάσι), Ναμέ, Ντράγκομιρ (79′ Αμπντουσαλάμο ), Πέπε (26′ Πελάζιο).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους,  Μιχαήλ, Νταλίνια.