Αθλητικά

Νίκη ελπίδας, στιγμιότυπα

Επιτέλους νίκη για την ΠΑΦΟ. Δυσκολεύτηκε αφάνταστα απέναντι στην ΕΝΠ απόψε στο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ αλλά τελικά επικράτησε με 2-1. Η ΠΑΦΟΣ προηγήθηκε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Βαλακαρι .

Η μπάλα κτύπησε σε χέρι αμυντικού της ΕΝΠ. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΠ με πέναλτι που καταλογίσθηκε σε χέρι του Αουρελιο. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά.

Η ΠΑΦΟΣ ενέτεινε την πίεση, που δεν άσκησε όσο προηγείτο στο σκορ και τελικά κατάφερε να πάρει την μεγάλη νίκη με κεφαλιά του Μερφι. Το τρίποντο ανεβάζει την ΠΑΦΟ στους 28 βαθμούς και τις δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για είσοδο στην εξάδα. Με δυο νίκες απέναντι σε ΔΟΞΑ και ΕΡΜΗ κατά πάσα πιθανότητα τα καταφέρνει.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Τόρες, Μέρφι, Φουρ (79’Ράκελς), Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρεζ, Πάντσεον (90+1’Λελιούκιν).

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Κούζικ, Καμπράλ, Χαριδήμου, Λελιούκιν, Ράκελς.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Μπελόνε (64’Φελίπε), Ντένινγκ, Θεοδώρου (86’Μαρκόφσκι), Κοσμά (64’Κοτσώνης), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Νγκο (72’Ουντότζι).

Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μουλαζίμης, Ουντότζι, Κοτσώνης, Παναγή, Φελίπε, Μαυρουδής, Μαρκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αουρέλιο, Αλβάρεζ, Βαλακάρι / Νγκο, Μπαρμπόσα, Μπάρνι, Κοσμά, Μπελόνε, Κοτσώνης.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος