Αθλητικά

Νίκησαν οι γυναίκες του ΠΑΦΙΑΚΟΥ

Νίκες πέτυχαν  ΑΕΚ, Ανόρθωση και Παφιακός για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών Α΄ Κατηγορίας.
Σύμφωνα με την ΚΟΠΕ, με νίκη 3-0 σετ μέσα στην «Απόλλων Αρένα» επέστρεψε η ΑΕΚ μετά την ήττα στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής με την Ανόρθωση στο «Κίτιον». Τα σετ: 13-25, 18-25, 18-25.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έπιασε τον Απόλλωνα στη δεύτερη θέση με 9 βαθμούς.

Εξάλλου, η Ανόρθωση ξεπέρασε το εμπόδιο του ΘΟΙ Αυγόρου και με το απόλυτο 4 στα 4 οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Η Ανόρθωση επικράτησε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου του ΘΟΙ με 3-1 σετ.

Τα σετ:14-25, 15-25, 26-24, 15-25.

Επίσης, σπουδαίος αγώνας έγινε στη Σάλα «Αφροδίτη» στην Πάφο με τον Παφιακό  να κερδίζει με μεγάλη ανατροπή  3-2 σετ την Αναγέννηση Δερύνειας και με τη δεύτερη νίκη του να κάνει τέσσερεις τους βαθμούς του.

Η Αναγέννηση έχασε το προβάδισμα του 2-0  και το παιχνίδι. Δέχθηκε την τέταρτη σερί ήττα, αλλά πήρε τον πρώτο της πόντο.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 25-10, 25-21, 20-18.

Ο αγώνας της Ολυμπιάδας Νεάπολης με την ΑΕΛ δεν έγινε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της ΑΕΛ, η οποία την Τετάρτη αντιμετωπίζει για το Τσάλεντζ  Καπ, στη Σαντορίνη, τον ΑΟ Θήρας.