Αθλητικά

Επιβλήθηκε ο ΠΑΦΙΑΚΟΣ

Τη σπουδαιότερη νίκη του μέχρι την επόμενη,  πέτυχε χθες βράδυ   στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών ο Παφιακός.

Οι Παφίτες επικράτησαν μέσα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της αήττητης μέχρι χθες βράδυ  Νέας Σαλαμίνας σε 113’ με 1-3  και ανέβηκαν στη 2η θέση.

Το ματς ήταν εντυπωσιακό και όλα τα σετ κρίθηκαν σε πολύ μικρές λεπτομέρειες. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε για πρώτη φορά, έδειξε ξανά ότι έχει πολύ δυνατό σύνολο, όμως οπισθοχώρησε στην 3η θέση.

«Ερυθρόλευκο μπάσιμο» στο πρώτο σετ και η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 08-03, αλλά ο Παφιακός μείωσε σε 12-09. Ο Παφιακός με ντεμαράζ ισοφάρισε και κατάφερε να κερδίσει το μεγάλο σετ 23-25 και να προηγηθεί σε 26’, 0-1.

Ισορροπημένα άρχισε το δεύτερο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και άλλο κερδίζοντας με 25-19 σε 27’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα, με τον Παφιακό να επικρατεί στο τρίτο σετ 23-25 σε 31’ και το τέταρτο που κρίθηκε στους έξτρα πόντους με 24-26 σε 29’, και πήρε το τρίποντο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Balaque, Νικολάου, BarretoBrugue, Σαββίδης, Παφίτης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Freire, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης , Xρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου.