Αθλητικά

Άδικη ισοπαλία για την Πάφο, στιγμιότυπα

Πολύ πιο ανώτερη, αλλά όχι ουσιαστική, η ομάδα της Πάφου έφερε απόψε ισοπαλία με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ  1-1  στο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ. Η ομάδα της Πάφου κυριάρχησε κατά κράτος του ΑΠΟΛΛΩΝΑ, ιδιαίτερα από το 55 και μετά και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο.

Ο ήταν για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Προηγήθηκε η ομάδα της Λεμεσού στο 31΄ με τον Μάρκοβιτς ενώ  άμεση ήταν η απάντηση της Πάφου με τον Νέμετς στο 34΄ η Πάφος. Στο γκολ του ΑΠΟΛΛΩΝΑ έγινε τραγικό λάθος από τον  Ζίβουλιτς, πήρε μπάλα ο Μάρκοβιτς “πάτησε” περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον ΜολΆμεση ηταν η  απάντηση της Πάφου με τον Νέμετς τρία λεπτά αργότερα. Κάθετη από Ζίβουλιτς στον Φιλιώτη και ασίστ στον Σλοβάκο, ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο  Σιρόκ έδωσε έτοιμο γκολ στον Νέμετς και ο Σλοβάκος δεν βρήκε στόχο μέσα από τη μικρή περιοχή με εξουδετερωμένο τον Βάλε.  Στο 59΄ άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Βάλε είπε ΟΧΙ στον Φιλιώτη. Προηγήθηκε ωραία συνεργασία Ανγκούλο-Νέμετς. Ξανά κλασική ευκαιρία στο 83΄ για την Παφο. Ο Ανγκούλο δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα από το ύψος του πέναλτι, σε γύρισμα του Νέμετς από αριστερά. Στις καθυστερήσεις ο  Βάλε έσωσε τον Απόλλωνα σε σουτ του Ζαχαρίου-Σε θέση οφσάιντ ο Τσουκούντ οποίος πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε. Σωστός ο βοηθός

Πάφος: Μολ, Χολτ, Λοράν (80΄ Λουλίνια), Σιρόκ, Παναγιώτου, Κουλς, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν (58΄ Ζαχαρίου), Ανγκούλο (89΄ Τσουκούντ), Νέμετς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ράντεκ, Χριστοδούλου, Σιμόν

Απόλλωνας:  Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Μπρου (46΄ Ουεντραόγκο), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (46΄ Περέιρα), Παπουλής (65΄ Ζελάγια), Μάγκλιτσα

Στον πάγκο: Κίσσας, Σουμάχ, Βασιλειάδης, Σπόλιαριτς, Καραγιόλ, Ψύχας

Κίτρινη: Κουλς 3η